Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Data sheet
Specific References
Bestway® Catalog Number 56488

★ If you need a large, dependable pool where you can relax freely — this is the perfect choice for you!
★ Complete set with full equipment – you won't need to search for individual components yourself.
★ By choosing a Bestway pool with dedicated accessories you can be sure you'll get premium quality and everything will fit together perfectly.




Now setting up such a large pool will take you just minutes

It's worth protecting your pool properly. The included cover for your pool:
Pool
Pump

| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 457 cm |
| Diameter | 457 |
| Height | 107 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 14970 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 60 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 59,4 |
| Pump capacity | 3028 |
| Moc pompy | 32 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,9 |
| Model number | 56488 |
| Dimensions | 40.5 × 59 × 116 cm |
| Weight | 56.278 kg |