Menu
Frame Pool 404 x 201 x 100 cm 11-in-1 Bestway 56441
€504.76
Loading...
- Capacity: 6478
- Model number: 56441
- Pool shape: rectangular
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Bestway
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- rectangular
- Capacity (l)
- 6478
- Dimensions
- ~ 396 cm
- Manufacturer code
- 56441
Specific References
- EAN13
- 6941607366110
- MPN
- dmuchane_p2237
Inflatable Pool 168 x 46 cm ★★★★★
INTEX 56441

☀☀ Water Adventures for the Youngest! ☀☀
★ Use it in the garden, on the terrace, or take it with you on a trip!
★ Durable and stable - sturdy, inflatable walls made of 3 rings, constructed from reliable PVC material
★ Comfortable - soft bottom and sides
Additionally, you receive a helpful repair patch with the pool. Give your child the perfect and safe entertainment for warm, summer days!
TECHNICAL SPECIFICATIONS:
- Dimensions: 168 x 46 cm
- Material: PVC
- PVC Thickness: 0,23 mm
- Weight: 2,60 kg
- Water Level Height: 37 cm
- Capacity: 780 l
- Recommended Age: from 3 years

Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 396 cm |
| Length | 404 |
| Width | 201 |
| Height | 100 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | rectangular |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 6478 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 45 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 61,3 |
| Pump capacity | 2006 |
| Moc pompy | 29 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,7 |
| Model number | 56441 |
| Dimensions | 129 × 59 × 38 cm |
| Weight | 60.442 kg |
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Other products in this category
Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712 + Bubble Machine FREE
€217.18
Metal Frame Garden Pool 610 x 132 cm 18in1 Complete Set INTEX 26756
€841.93
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712
€207.26
Frame Pool 305 x 76 cm 5in1 INTEX 28206
€118.01
Garden Frame Pool 244 x 76 cm INTEX 28290
€98.18
Bestsellers
Square garden pillow 45x45 cm - Outdoor Pro Waterproof
€16.35
(13)
Rectangular garden pillow 30x50 cm - - Outdoor Pro Waterproof
€12.48
(13)
Giant Floor Cushion XXL - Outdoor Pro Waterproof
€156.54
(4)
Square garden pillow 60x60 cm - Outdoor Pro Waterproof
€25.06
(4)
Round Footstool Pouffe - Teddy Boucle
€30.86
(168)
Large Bean Bag Chair XL - Premium Printed Fabric
€130.51