Menu
Garden Frame Pool 549 x 274 x 132 cm 21in1 INTEX 26356 + scooter FREE
€1,149.34
Loading...
- Capacity: 17203
- Model number: 26356
- Pool shape: rectangular
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Intex
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- rectangular
- Capacity (l)
- 17203
- Dimensions
- ~ 549 cm
- Manufacturer code
- 26356
Specific References
- EAN13
- 5903890609160
- MPN
- dmuchane_p3910

Ultra Frame Frame Pool 549 x 274 x 132 cm 11in1
Set with Pump
INTEX 26356

Get Ready for Hot Summer Days ?
Enjoy beautiful weather in the comfort of your backyard.
When you purchase this INTEX pool, you can be confident that the product is new, authentic, and safe
The pool is easy to assemble. You can set it up yourself without any tools in just a few minutes.
Package Contents:
- Frame pool
- Sand filter pump
- Safety ladder
- Pool cover
- Ground cloth
- Skimmer nets
- Connection fittings
- Pump hoses
- Repair patch
- English language instruction manual
- Downloadable guide in auction


BUY FROM AN AUTHORIZED SELLER
You Get:
- warranty and after-warranty service,
- access to a comprehensive range of accessories,
- support from specialized staff,
- expert information and proven advice about product use,
- always new and highest quality products
15 years of market experience! ?
? Over 1 MILLION satisfied customers!


First and Foremost: Child Safety
- Removable steps prevent unsupervised child access
- Height perfectly matched to pool size
- Reinforced metal frame resistant to corrosion
- Non-slip steps
- Comfortable handrails
Secondly: Superior Build Quality
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Coating resistant to punctures
- Interior featuring white and blue mosaic-inspired design


Pool Ready in 3 Easy Steps:
- Unfold the covering,
- Assemble the frame- without using any tools
- Fill with water - done!
Now setting up such a large pool will take you just a few minutes
Technical Specifications:
Pool
- Pool dimensions 549 x 274 x 132 cm
- Pool weight 129.4 kg
- Pool capacity 17,203 liters
- Recommended water fill level 90%
Pump
- Flow rate 4,500 liters/hour
- Power supply 220 - 240 V


Make This Summer Unforgettable and Full of Joy! ?


Specifications
| Manufacturer | INTEX |
|---|---|
| Size | ~ 549 cm |
| Length | 549 |
| Width | 274 |
| Height | 132 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | rectangular |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 17203 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 60 |
| Filtr pompy | sand, glass |
| Weight basenu | 129,4 |
| Pump capacity | 4500 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 13,4 |
| Pump tank capacity sand/glass | 12 / 8,5 |
| Model number | 26356 |
| Dimensions | 151.1 × 65.1 × 61 cm |
| Weight | 165.49 kg |
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Other products in this category
Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712 + Bubble Machine FREE
€217.18
Metal Frame Garden Pool 610 x 132 cm 18in1 Complete Set INTEX 26756
€841.93
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712
€207.26
Frame Pool 305 x 76 cm 5in1 INTEX 28206
€118.01
Garden Frame Pool 244 x 76 cm INTEX 28290
€98.18
Bestsellers
Square garden pillow 45x45 cm - Outdoor Pro Waterproof
€16.35
(13)
Rectangular garden pillow 30x50 cm - - Outdoor Pro Waterproof
€12.48
(13)
Giant Floor Cushion XXL - Outdoor Pro Waterproof
€156.54
(4)
Square garden pillow 60x60 cm - Outdoor Pro Waterproof
€25.06
(4)
Round Footstool Pouffe - Teddy Boucle
€30.86
(168)
Large Bean Bag Chair XL - Premium Printed Fabric
€130.51