Garden Frame Pool 488 x 244 x 122 cm 17in1 Bestway 56670
- Capacity: 11532
- Model number: 56670
- Pool shape: rectangular
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- rectangular
- Capacity (l)
- 11532
- Dimensions
- ~ 488 cm
- Manufacturer code
- 56670
Specific References
- EAN13
- 5902854514977
- MPN
- dmuchane_p2868
Power Steel Frame Garden Pool 488 x 244 x 122 cm ★★★★★
Catalog Number 56670

BESTSELLER ★★★★★
★ If you need a spacious, dependable pool where you can swim freely - this is the perfect choice for you!
★ Complete set with all accessories – no need to search for components separately.
★ When you buy a Bestway pool with dedicated accessories you can be sure you get premium quality and perfect compatibility of all parts.
PACKAGE CONTENTS
- Frame pool 488 x 244 x 122 cm
- Filter pump
- Type II pump filter
- Chemistry - Multi-tablets 25x20g
- Pool chemical dispenser
- Safety ladder
- Pool cover
- Pool ground mat
- Beach ball
- Swimming arm bands
- Debris net
- Pool thermometer
- Pump strainer baskets
- Pump clamps
- Pump hoses
- Repair patch
- Polish language manual
- Guide - available for download in the listing



Child Safety
- Removable steps prevent unsupervised children from entering
- Height perfectly matched to pool size
- Reinforced corrosion-resistant metal frame
- Non-slip steps
- Comfortable handrails
Superior Build Quality
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Coating resistant to punctures
- Interior with mosaic pattern in white and blue tones


Cover
- Protects water from contamination
- Prevents children from entering without your permission
- Reduces heat loss from the water
Ground Mat
- Protects the pool bottom from damage
- Prevents sand and debris from entering the pool
- Insulates pool from ground


Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the cover,
- Assemble the frame - no tools required
- Fill with water — done!
Now setting up such a large pool will take you just a few minutes!
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool basin dimensions 488 x 244 x 122 cm
- External pool dimensions 527 x 284 x 122 cm
- Pump connection diameter 32 mm
- Weight 94.5 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 11,532 liters
Pump
- Pump output 3,028 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Type II pump filter (58094)

❤️❤️❤️ Make this summer full of wonderful moments! ❤️❤️❤️


Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 488 cm |
| Length | 488 |
| Width | 244 |
| Height | 122 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | rectangular |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 11532 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 60 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 98 |
| Pump capacity | 3028 |
| Moc pompy | 32 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,9 |
| Model number | 56670 |
| Dimensions | 142 × 53 × 62 cm |
| Weight | 97.759 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers