Garden Frame Pool 450 x 220 x 84 cm 15in1 Set INTEX 28273
- Capacity: 7127
- Model number: 28273
- Pool shape: rectangular
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- rectangular
- Capacity (l)
- 7127
- Dimensions
- ~ 457 cm
- Manufacturer code
- 28273
Specific References
- EAN13
- 5902854514700
- MPN
- dmuchane_p2915
Garden Frame Pool 450 x 220 x 84 cm ★★★★★ COMPLETE SET 16W1
INTEX ® catalog number 28273

HIT Complete Package ★★★★★ at a Great Price!!!
★ Classic, spacious frame pool - perfect for family fun!
★ Ready set with complete equipment – no need to search for individual parts.
★ When buying an INTEX pool with dedicated accessories you're guaranteed the highest quality and perfect compatibility of all components.
SET CONTENTS
- Rectangular frame pool 450 x 220 x 84 cm
- Filter pump
- Pump filter cartridge
- Multi-tablets 25 x 20g
- Chemical dispenser
- Pool thermometer
- Pool cover
- Ground mat
- Beach ball
- Debris skimmer net
- Pump baskets
- Pump clamps
- Pump hoses
- Repair patch
- Instruction manual in English
- Guide - available for download in auction


Superior Quality Construction
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Puncture-resistant coating
- Interior featuring white and blue mosaic pattern

Pool Cover
- Protects pool water from debris
- Prevents children from entering the pool without your permission
- Reduces heat loss from water
Ground Mat
- Protects the bottom from damage
- Prevents sand and dirt from entering the pool
- Insulates pool from the ground

Crystal Clear Water Effortlessly
The set includes everything you need for sparkling clean water:
- Filter pump with Hydro Aeration technology
- Enhanced cartridge filter
- 25 multi-tablets - comprehensive disinfectant
- Chemical dispenser with thermometer
- Net for removing debris


Pool Ready in 3 Quick Steps:
- Unfold the liner,
- Assemble the frame- without using any tools
- Fill with water - done!
Setting up this large pool now takes just a few minutes

Pool Fun for the Whole Family
For your children's enjoyment we include a colorful beach ball

TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool dimensions 450 x 220 x 84 cm
- Weight 39.2 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 7,127 liters
Pump
- Pump flow rate 3,785 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Pump weight 3.90 kg
- Filter Type A

❤️❤️❤️ Make This Summer Unforgettable! ❤️❤️❤️
Specifications
| Manufacturer | INTEX |
|---|---|
| Size | ~ 457 cm |
| Diameter | 220 |
| Length | 450 |
| Height | 84 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | rectangular |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 7127 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Filtr pompy | A (#29000) |
| Weight basenu | 39,2 |
| Pump capacity | 3785 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 3,3 |
| Model number | 28273 |
| Dimensions | 116 × 37 × 30 cm |
| Weight | 49.09 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers