Garden Frame Pool 427 x 122 cm 12-in-1 Bestway 5612X
- Capacity: 15232
- Model number: 5612X
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 15232
- Dimensions
- ~ 427 cm
- Manufacturer code
- 5612X
Specific References
- EAN13
- 6941607327517
- MPN
- dmuchane_p3624
Garden Steel Frame Pool Steel PRO MAX 488 × 122 cm ★★★★★
BESTWAY® Catalog number 5612Z

HIT ★★★★★
★ If you need a spacious, reliable pool where you can swim freely — this is the perfect choice for you!
★ Complete set with all equipment included – no need to search for individual components yourself.
★ When you purchase a Bestway pool with dedicated accessories you can be sure you'll get premium quality and everything will fit together perfectly.

SET CONTENTS
- Steel frame pool 488 x 122 cm
- Filter pump
- Type III pump filter
- Pool cover
- Safety ladder
- Pump hoses
- Pump strainers
- Pump clamps
- Repair patch
- Polish language instructions
- Download guide included in listing

Child Safety
- Removable steps prevent unsupervised children from entering
- Height perfectly matched to pool size
- Reinforced corrosion-resistant metal frame
- Non-slip steps
- Comfortable handrails

Premium Build Quality
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Puncture-resistant coating
- Interior with mosaic design in blue and white

Cover
It's worth providing proper pool protection. The included cover for your pool:
- Protects water from contamination
- Prevents children from entering the pool without your permission
- Reduces heat loss from the water

Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner,
- Assemble the frame - no tools required
- Fill with water — done!
Now setting up such a large pool will take you just a few moments !

TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool external dimensions 488 × 122 cm
- Pool internal dimensions 482 × 122 cm
- Weight 72.8 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 19,480 liters
- Pump connection diameter 38 mm
Pump
- Pump output 5,678 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Type III pump filter (58012)

❤️❤️❤️ Make this summer full of wonderful memories! ❤️❤️❤️



Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 427 cm |
| Diameter | 427 |
| Height | 122 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 15232 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 45 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 60,1 |
| Pump capacity | 3028 |
| Moc pompy | 32 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,9 |
| Model number | 5612X |
| Dimensions | 57 × 128 × 38 cm |
| Weight | 60.12 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers