Garden Frame Pool 396 x 107 cm 11in1 Bestway 561FY
- Capacity: 11133
- Model number: 561FY
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 11133
- Dimensions
- ~ 396 cm
- Manufacturer code
- 561FY
Specific References
- EAN13
- 6941607347737
- MPN
- dmuchane_p4391
Steel PRO MAX 396 × 107 cm Frame Pool ★★★★★
BESTWAY® Catalogue No. 561FY

BESTSELLER ★★★★★
★ If you're looking for a spacious, dependable pool where you can swim freely — this is the perfect choice for you!
★ Complete package with full equipment – no need to search for individual components.
★ By purchasing a Bestway pool with dedicated accessories you're assured of premium quality and perfect compatibility.

PACKAGE CONTENTS
- Frame pool 396 x 107 cm
- Pool canopy
- Pool cover
- Safety ladder
- Filter pump
- Pump filter type II
- Pump hoses
- Pump screens
- Pump clamps
- Repair patch
- Polish language instruction manual
- Download guide in auction

Child Safety
- Removable steps prevent unsupervised children from entering.
- Height perfectly matched to pool dimensions.
- Reinforced metal frame resistant to corrosion.
- Non-slip steps.
- Comfortable handrails.

Premium Quality Construction
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Puncture-resistant coating
- Interior with mosaic pattern in white-blue color

Cover
It's worth properly protecting your pool. The included pool cover:
- Protects pool water from contamination
- Prevents children from entering without your permission
- Reduces heat loss from the water

Bestway Pool Canopy
The canopy provides protection from sun, wind, and rain.
By installing it on your pool, you'll ensure privacy for relaxation for yourself and your guests.
This product will make your pool time exceptional, and you'll feel completely relaxed.

Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner.
- Assemble the frame- no tools needed.
- Fill with water — ready!
Setting up such a large pool now takes just minutes!

TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool dimensions 396 × 107 cm
- Weight 51.4 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 11,133 liters
Pump
- Pump flow rate 2006 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Pump filter type II (58094)

❤️❤️❤️ Make this summer filled with wonderful memories! ❤️❤️❤️


Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 396 cm |
| Diameter | 396 |
| Height | 107 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 11133 |
| Recommended filling | 90 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 51,4 |
| Pump capacity | 2006 |
| Moc pompy | 29 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 3,3 |
| Model number | 561FY |
| Dimensions | 56 × 115 × 33 cm |
| Weight | 50.661 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers