Garden Frame Pool 300 x 200 x 75 cm 15-in-1 Set INTEX 28272
- Capacity: 3834
- Model number: 28272
- Pool shape: rectangular
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- rectangular
- Capacity (l)
- 3834
- Dimensions
- ~ 305 cm
- Manufacturer code
- 28272
Specific References
- EAN13
- 5902854514694
- MPN
- dmuchane_p2914
Garden Frame Pool 300 x 200 x 75 cm ★★★★★ MEGA SET 16W1
INTEX ® Catalog Number 28272

HIT Mega set ★★★★★ at a great price !!!
★ Classic, spacious frame pool - perfect for fun!
★ Ready complete set with all accessories – no need to search for individual parts yourself.
★ When you buy an INTEX pool with dedicated accessories you can be sure you'll get the highest quality and everything will fit perfectly together.
SET CONTENTS
- Rectangular frame pool 300 x 200 x 75 cm
- Filtering pump
- Type A pump filter
- Chemistry - Multi tablets 25 x 20g
- Chemical dispenser
- Pool thermometer
- Pool cover
- Pool ground mat
- Beach ball
- Net for debris removal
- Pump strainers
- Pump clamps
- Pump hoses
- Repair patch
- Instructions in English
- Guide - available for download in listing



Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner,
- Assemble the frame - no tools required
- Fill with water - done!
Now setting up such a large pool will take you just a few minutes
First: highest quality construction
- Durable 3-layer PVC material
- Reinforcement with nylon mesh between layers
- Coating resistant to punctures
- Interior with mosaic pattern in white-blue color


Cover
- Protects pool water from dirt
- Prevents children from entering the pool without your permission
- Slows down heat loss from water
Mat
- Protects the bottom from damage
- Prevents sand and debris from entering the pool
- Insulates the pool from the ground
Second: clean water effortlessly
The set includes everything you need to get crystal clear water:
- Filtering pump with Hydro Aeration technology
- Enhanced cartridge filter
- 25 multi-tablets – comprehensive disinfectant
- Chemical dispenser
- Thermometer
- Net for debris removal


Pool is fun for the whole family
With your children in mind, we include a colorful ball


TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool dimensions 300 x 200 x 75 cm
- Pool weight 20.7 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 3834 liters
Pump
- Pump flow rate 2006 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Pump weight 3.30 kg
- Filter Type A
❤️❤️❤️ Make this summer full of wonderful moments! ❤️❤️❤️
Specifications
| Manufacturer | INTEX |
|---|---|
| Size | ~ 305 cm |
| Diameter | 200 |
| Length | 300 |
| Height | 75 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | rectangular |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 3834 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Filtr pompy | A (#29000) |
| Weight basenu | 20,7 |
| Pump capacity | 2006 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 3,3 |
| Model number | 28272 |
| Dimensions | 110 × 25 × 30 cm |
| Weight | 28.63 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers