Bestway 561GD Garden Frame Pool 457 x 107 cm 13 in 1
- Capacity: 14970
- Model number: 561GD
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 14970
- Dimensions
- ~ 457 cm
- Manufacturer code
- 561GD
Specific References
- EAN13
- 6941607353417
- MPN
- dmuchane_p4392
Garden Frame Pool Power Steel 457 x 107 cm ★★★★★
BESTWAY® catalog number 561GD

BEST SELLER ★★★★★
★ If you need a spacious, dependable pool where you can swim freely — this is the perfect choice for you!
★ Complete package with all accessories included – no need to search for individual components.
★ When you purchase a Bestway pool with dedicated accessories you can be certain of receiving premium quality and perfect compatibility.

PACKAGE CONTENTS
- Frame pool 457 x 107 cm
- Filter pump
- Type II pump filter
- Pool cover
- Safety ladder
- Pump hoses
- LED lighting
- Remote control
- Pump strainers
- Pump clamps
- Repair patch
- English instruction manual
- Download guide included in auction

Color-changing LED lights with remote control


Child Safety
- Removable steps prevent unauthorized child access
- Height perfectly proportioned to pool size
- Reinforced steel frame resistant to corrosion
- Non-slip steps
- Comfortable handrails

Superior Construction Quality
- Durable 3-ply PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Puncture-resistant coating
- Interior with mosaic-style design in white and blue

Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner.
- Assemble the frame — no tools needed.
- Fill with water — done!
Setting up this large pool now takes just a few minutes

✔️ Filter pump and upgraded pump filter included in the package.

TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool dimensions 457 x 107 cm
- Weight 57.66 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 14,970 liters
Pump
- Pump output 3,028 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Type II pump filter

❤️❤️❤️ Make this summer unforgettable! ❤️❤️❤️


Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 457 cm |
| Diameter | 457 |
| Height | 107 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 14970 |
| Recommended filling | 90 |
| Filtr pompy | II |
| Weight basenu | 57,6 |
| Pump capacity | 3028 |
| Moc pompy | 32 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 3,5 |
| Model number | 561GD |
| Dimensions | 56 × 115 × 38.5 cm |
| Weight | 57.665 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers