Garden Frame Pool 457 x 107 cm 11-in-1 Bestway 57372
- Capacity: 12362
- Model number: 57372
- Pool shape: round
- Pool type: Easy Set
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Easy Set
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 12362
- Dimensions
- ~ 457 cm
- Manufacturer code
- 57372
Specific References
- EAN13
- 6941607364413
- MPN
- dmuchane_p4784
Garden Inflatable Pool 457 × 107 cm ★★★★★
Bestway® Catalog No. 57372

The Perfect Pool for Your Garden ★★★★★
★ The pool dimensions provide plenty of space for comfortable swimming and endless summer fun.
★ This inflatable pool offers excellent safety for children, maintaining stability through water pressure and the inflatable ring design
★ When you purchase from an authorized Bestway® retailer, you receive assurance that the product is new, genuine, and safe

PACKAGE CONTENTS
- Inflatable pool 457 × 107 cm.
- Filter pump
- Type II pump filter
- Safety ladder
- Pump strainers
- Pump clamps
- Pump hoses
- Repair patch
- Polish language manual
- Download guide included

Child Safety
- Removable steps prevent unsupervised entry by children
- Height perfectly matched to pool size
- Reinforced metal frame with corrosion resistance
- Non-slip steps
- Comfortable handrails

Superior Quality Construction
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Coating resistant to punctures

Pool Ready in 3 Simple Steps:
- Unfold the covering on level ground
- Inflate the air ring
- Fill with water, and the pool expands on its own - ready!
Setting up this large pool takes just a few minutes!


Technical Specifications
Pool
- Dimensions 457 × 107 cm
- Weight 36.56 kg
- Recommended water fill 80%
- Capacity 12,362 liters
Pump
- Pump flow rate 2,006 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Type II pump filter

❤️❤️❤️ Make This Summer Unforgettable! ❤️❤️❤️

Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 457 cm |
| Tank shape | round |
| Diameter | 457 |
| Height | 107 |
| Pool type | Easy Set |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 12362 |
| Recommended filling | 80 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 36,56 |
| Pump capacity | 2006 |
| Moc pompy | 29 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,7 |
| Model number | 57372 |
| Dimensions | 115 × 36 × 44.5 cm |
| Weight | 37.42 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers