Vintage Rug 22208/082 burgundy / grey classic rosette
€130.51
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
Specific References
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Yarn type | 100% Polypropylene |
| Pile height | approx. 2-3 mm |
| Total thickness | approx. 6-7 mm |
| Weight per m² | approx. 1,1 kg/m² |
| Colour | Yellow and gold shades |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Other patterns |
| Size | Price | Weight |
|---|---|---|
| 80x150 cm | 26,24 € | — |
| 120x170 cm | 46,73 € | 3,0 kg |
| 140x200 cm | 65,27 € | 4,0 kg |
| 200x290 cm | 131,61 € | 7,0 kg |
Regular vacuuming is enough for daily care. Remove small stains promptly with a lightly damp cloth or mild cleaning agent. Do not machine wash or soak the rug. For deep cleaning we recommend professional hot-water extraction.
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
check_circle
check_circle