Round Frame Pool for Kids 152 x 38 cm Bestway 56283
- Capacity: 580
- Recommended age: 2+
- Model number: 56283
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 580
- Dimensions
- ⟨ 220 cm
- Recommended age
- 2+
- Manufacturer code
- 56283
Specific References
- EAN13
- 6941607344606
- MPN
- dmuchane_p4356

Round Frame Pool for Children 152 x 38 cm
Bestway 56283

Product Description:
During summer days, does your little one love splashing around in the water? Of course, because what child doesn't! Give them this fantastic Bestway frame garden pool! This tank measuring 152 cm with a height of 38 cm holds an impressive 580 liters of water. The clever dimensions allow it to be filled up to 90% - much more than standard inflatable pools. This pool is made from durable PVC that resists chlorine and UV rays perfectly. Another great advantage is that the frame doesn't rust.
Warning: This product is designed exclusively for home use and requires adult supervision.
Key Features:
- frame pool
- repair patch included
Technical Data:
- Dimensions: 152 x 38 cm
- Package Dimensions: 81.5 x 19.5 x 11.5 cm
- Weight: 4.47 kg
- Recommended Water Fill: 80%
- Capacity: 580 liters
- Recommended Age: from 3 years


Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | < 220 cm |
| Tank shape | round |
| Diameter | 152 |
| Height | 38 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Set basenowy | 1w1 |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 580 |
| Recommended filling | 90 |
| Weight basenu | 4,7 |
| Recommended age | 2+ |
| Model number | 56283 |
| Dimensions | 81.5 × 19.5 × 11.5 cm |
| Weight | 4.192 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers