Rectangular Frame Pool 221 x 150 x 43 cm Bestway 56401N
- Capacity: 1200
- Pool shape: rectangular
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- rectangular
- Capacity (l)
- 1200
- Dimensions
- ⟨ 220 cm
Specific References
- EAN13
- 6941607327951
- MPN
- dmuchane_p4116

Frame Pool 221 x 150 x 43 cm
Bestway Catalog Number: 56401

The Perfect Pool for Your Garden?
Ideal for cooling off during hot summer days!
A robust pool that will be instantly ready to use.
The pool has been specially designed to provide safe conditions for water play for children who love swimming.
PACKAGE CONTENTS
- Frame Pool 221 x 150 x 43 cm
- Filter Pump
- Pump Filter Type I
- Pool Chemistry - Multi-tablets 25x20 g
- Pool Chemical Dispenser
- Pool Thermometer
- Pool Cover
- Pool Ground Sheet
- Beach Ball
- Debris Skimmer Net
- Pump Strainer Baskets
- Pump Clamps
- Pump Hoses
- Repair Patch
- Instructions in English
- Guide - Available for Download



BUY FROM AN AUTHORIZED RETAILER
You Gain:
- warranty and after-warranty service,
- access to the widest selection of accessories,
- support from expert staff,
- professional advice and proven tips on product use,
- always new and highest quality products
15 Years of Market Experience! ?
Over 2 Million Satisfied Customers ?
This means that statistically, at least one of your neighbors has purchased a garden pool or pool accessories from us.
Superior Build Quality
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Coating resistant to punctures


Pool Ready in 3 Quick Steps:
- Unfold the cover,
- Assemble the frame ? no tools required
- Fill with water ? done!
Setting up such a large pool will now take you just a few minutes

TECHNICAL SPECIFICATIONS
Pool
- Pool Dimensions 221 x 150 x 43 cm
- Weight 10.3 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 1,200 liters
Pump:
- Pump Output: 1,249 liters/hour
- Power Supply: 220 - 240 V
- Filter Type: Type I
Make This Summer Unforgettable! ?


Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | < 220 cm |
| Tank shape | rectangular |
| Length | 221 |
| Width | 150 |
| Height | 43 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | rectangular |
| Set basenowy | 1w1 (sam basen) |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 1200 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Weight basenu | 10,7 |
| Dimensions | 83 × 26.5 × 19.5 cm |
| Weight | 9.623 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers