Menu
INTEX 26700 Frame Pool 305 x 76 cm
€118.01
Loading...
- Capacity: 4485
- Model number: 26700
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Intex
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 4485
- Dimensions
- ~ 305 cm
- Manufacturer code
- 26700
Specific References
- EAN13
- 6941057414249
- MPN
- dmuchane_p3084
Frame Pool 305 x76 cm ★★★★★ Includes Cover
INTEX 26700

★★★ Get Ready for a Hot Summer ★★★
★ Enjoy beautiful weather in the comfort of your own backyard.
★ The pool is easy to assemble. You can set it up yourself without any tools in just a few minutes.
★ By purchasing this INTEX pool you can be sure that the product is new, original and safe
PACKAGE CONTENTS
- Frame pool 305 x 76 cm
- Pool cover
- Repair patch
- Pump plugs
- Polish language instructions
- Guide - available for download in the auction


Superior Quality Materials
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Coating resistant to punctures
- Interior with mosaic pattern in white and blue


Cover
- Protects pool water from dirt and debris
- Prevents children from entering the pool without your permission
- Reduces heat loss from the water
Pool Ready in 3 Easy Steps:
- Unfold the lining,
- Assemble the frame — no tools needed
- Fill with water — done!
Now setting up such a large pool will take you just a few minutes


TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Dimensions 305 x 76 cm
- Pool weight 17.1 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 4,485 liters
❤️❤️❤️ Make This Summer Full of Wonderful Memories! ❤️❤️❤️
Specifications
| Manufacturer | INTEX |
|---|---|
| Size | ~ 305 cm |
| Diameter | 305 |
| Height | 76 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 4485 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Weight basenu | 17,5 |
| Model number | 26700 |
| Dimensions | 87.6 × 29.2 × 26.7 cm |
| Weight | 17.1 kg |
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Other products in this category
Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712 + Bubble Machine FREE
€217.18
Metal Frame Garden Pool 610 x 132 cm 18in1 Complete Set INTEX 26756
€841.93
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712
€207.26
Frame Pool 305 x 76 cm 5in1 INTEX 28206
€118.01
Garden Frame Pool 244 x 76 cm INTEX 28290
€98.18
Bestsellers
Square garden pillow 45x45 cm - Outdoor Pro Waterproof
€16.35
(14)
Rectangular garden pillow 30x50 cm - - Outdoor Pro Waterproof
€12.48
(17)
Giant Floor Cushion XXL - Outdoor Pro Waterproof
€156.54
(5)
Square garden pillow 60x60 cm - Outdoor Pro Waterproof
€25.06
(32)
Giant Adult Bean Bag Chair XXL - Outdoor Pro Waterproof
€156.54
(4)
Round Footstool Pouffe - Teddy Boucle
€30.86