Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Data sheet
Specific References
Bestway: 56679

★ If you need a pool where you can find cool relief on hot days — this is the perfect choice for you!
★ Complete set with all equipment included – you don't have to search for individual components yourself.
★ When you buy a Bestway pool with dedicated accessories you can be sure that you'll get the highest quality and everything will fit together perfectly.



The set contains everything you need to achieve crystal-clear water:

Setting up such a large pool will now take you just a few minutes

Enjoy water play together with your children.

Pool
Pump

Warning: Swimming armbands are not a toy, not a lifesaving device, and do not protect against drowning. Use in water at a depth where the child can touch the bottom with their feet and under adult supervision. Proper inflation and use of the equipment is necessary to ensure safety, do not over-inflate. Make sure the safety valve is properly closed and the seams are not cracked. Weight range 18-30 kg, age 3 to 6 years.

| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 305 cm |
| Diameter | 305 |
| Height | 76 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 4678 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Filtr pompy | I (#58093) |
| Weight basenu | 23 |
| Pump capacity | 1249 |
| Moc pompy | 16 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,1 |
| Model number | 56679 |
| Dimensions | 27.5 × 35 × 95 cm |
| Weight | 22.894 kg |