Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Data sheet
Specific References
BESTWAY® Catalog Number 56408

★ If you need a large, reliable pool where you can swim freely — this is the perfect choice for you!
★ Complete set with all equipment included – no need to search for individual components yourself.
★ When you buy a Bestway pool with dedicated accessories, you can be sure you'll get the highest quality and everything will fit together perfectly.




The set includes everything you need to achieve sparkling water:



Setting up such a large pool now takes just a few minutes
With your children in mind, we include one of the most popular accessories:


Pool
Pump

| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 305 cm |
| Diameter | 305 |
| Height | 76 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 4678 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Filtr pompy | I (#58093) |
| Weight basenu | 19,4 |
| Pump capacity | 1249 |
| Moc pompy | 16 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,1 |
| Model number | 56408 |
| Dimensions | 88.5 × 38 × 27 cm |
| Weight | 19.961 kg |