Menu
Bestway 56709 Frame Pool Garden 366 x 100 cm 10-in-1 Set
€296.51
Loading...
- Capacity: 9150
- Model number: 56709
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Bestway
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 9150
- Dimensions
- ~ 366 cm
- Manufacturer code
- 56709
Specific References
- EAN13
- 6942138986211
- MPN
- dmuchane_p3080
Garden Frame Pool 366 x 100 cm
Bestway 56709

★★★ Enjoy summer in your own pool!!! ★★★
★ If you need a pool where you can find relief on hot days — this is the perfect choice for you!
★ Invite your friends and family for a pool party and enjoy the pleasures of summer together.
★ By choosing a Bestway pool you are assured of receiving the highest quality.

Set contents:
- Frame pool 366 x 100 cm.
- Filter pump
- Pump filter type II
- Safe ladder
- Pump hoses
- Pump strainers
- Pump clamps
- Repair patch
- Instructions in Polish
- Guide available for download in the auction

Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner,
- Assemble the frame - no tools needed
- Fill with water — done!
Now setting up such a large pool will take you just a few moments

Child safety
- Removable steps prevent unsupervised children from entering
- Height perfectly suited to pool size
- Reinforced metal frame resistant to corrosion
- Anti-slip steps
- Comfortable handrails

Highest quality craftsmanship
- Durable 3-layer PVC material
- Reinforcement with nylon mesh between layers
- Coating resistant to punctures
- White interior color

Technical specifications:
- Pool dimensions 366 x 100 cm
- Weight 37.7 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 9,150 liters
- Pump output 2,006 liters/hour
- Pump power supply 220 - 240 V
- Pump filter type II (58094)

❤️❤️❤️ Make this summer full of wonderful memories! ❤️❤️❤️

Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 366 cm |
| Diameter | 366 |
| Height | 100 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 9150 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Filtr pompy | II (#58094) |
| Weight basenu | 38,7 |
| Pump capacity | 2006 |
| Moc pompy | 29 |
| Zasilanie pompy | 220-240 |
| Weight pompy | 2,7 |
| Model number | 56709 |
| Dimensions | 115 × 44 × 35 cm |
| Weight | 37.72 kg |
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Other products in this category
Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712 + Bubble Machine FREE
€217.18
Metal Frame Garden Pool 610 x 132 cm 18in1 Complete Set INTEX 26756
€841.93
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712
€207.26
Frame Pool 305 x 76 cm 5in1 INTEX 28206
€118.01
Garden Frame Pool 244 x 76 cm INTEX 28290
€98.18
Bestsellers
Square garden pillow 45x45 cm - Outdoor Pro Waterproof
€16.35
(13)
Rectangular garden pillow 30x50 cm - - Outdoor Pro Waterproof
€12.48
(13)
Giant Floor Cushion XXL - Outdoor Pro Waterproof
€156.54
(4)
Square garden pillow 60x60 cm - Outdoor Pro Waterproof
€25.06
(4)
Round Footstool Pouffe - Teddy Boucle
€30.86
(168)
Large Bean Bag Chair XL - Premium Printed Fabric
€130.51