Trampoline Mat 435 cm 80 springs 14ft Neo-Sport
- Dimensions: 42 × 19 × 51 cm
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Specific References
- EAN13
- 5902854517169
- MPN
- dmuchane_p3546
Trampoline Mat (Pad) for 427 - 435 cm (14ft) Garden Trampoline with 80 Springs
Manufacturer: Neo-Sport / Model: 1805

Robust Mat with Excellent Bounce
Durable, densely woven mat for garden trampolines.
Strong, reliable spring hooks - 80 eyelets
Maximum resistance to damage and weather conditions- made from high-quality PP material with enhanced weight.
Quick to install
Note: This listing is for the trampoline mat only, not the complete trampoline.
Which trampolines is this mat designed for?
The mat is designed for trampolines with a diameter of 427-435 cm (14ft).
Important information: the trampoline size includes the entire structure, namely the jumping surface and safety enclosure. Trampoline size is measured "from pole to pole".
If you don't remember the exact model of your trampoline, measure its diameter as shown in the image. Then you'll easily find a mat that fits your trampoline perfectly!
For Neo-Sport trampolines, the mat fits models NS-14Z181 and NS-14W181.


80 Spring Hooks
The mat has 80 eyelets for spring attachment.
The mat is attached to the trampoline frame using springs.
Technical Specifications:
- suitable for trampoline: 14ft (427 - 435cm)
- mat diameter: approx. 378 cm
- number of spring hooks: 80 pcs.
- spacing between hooks: approx. 13.5 cm
- stitching: 8-fold
- maximum load capacity: 150 kg
- manufacturer: Neo-Sport

Looking for other replacement parts?
On our other listings you will find other trampoline parts and accessories
- inner safety nets
- outer safety nets
- ladder mats
- spring protective collars
- ladders
- securing anchors
By purchasing a Neo-Sport trampoline, you can be sure of the availability of optional accessories and spare parts.


Specifications
| Manufacturer | Neo-Sport |
|---|---|
| Przeznaczenie do trampoliny | 435 cm (14ft) |
| Hook count | 80 pcs |
| Hook spacing | 13,5 cm |
| Zszywanie | 8-krotne |
| Max load | 150 kg |
| Diameter | 378 cm |
| Dimensions | 42 × 19 × 51 cm |
| Weight | 5.2 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers