Inflatable Kids Pool 183 x 51 cm INTEX 28101
- Capacity: 886
- Model number: 28101
- Pool shape: round
- Pool type: Easy Set
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Easy Set
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 886
- Dimensions
- ⟨ 220 cm
- Manufacturer code
- 28101
Specific References
- EAN13
- 078257281015
- MPN
- dmuchane_p1663

Inflatable Pool 183 x 51 cm
INTEX 28101

Prepare for a hot summer ?
Enjoy beautiful weather in your own backyard.
The inflatable pool is incredibly simple to assemble and ready to use in minutes.
When you buy this INTEX pool, you can be confident that you're getting a brand new, authentic and safe product
Package Contents
- Inflatable pool 183 x 51 cm
- Pump hole plugs
- Repair patch
- User manual
- Download guide included with auction


BUY FROM AN AUTHORIZED SELLER
You get:
- warranty and extended service,
- access to the widest selection of accessories,
- assistance from specialized staff,
- expert information and proven advice about product use,
- always new and highest quality products
15 years of market experience! ?
Over 2 million satisfied customers ?
This means that statistically at least one of your neighbors has purchased a garden pool or pool accessories from us.


Superior Build Quality
- Durable 3-layer PVC material
- Reinforcement with nylon mesh between layers
- Coating resistant to punctures
Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner,
- Inflate the air ring,
- Fill with water ? done!
Now setting up such a large pool takes you just a few minutes


Technical specifications:
- Pool dimensions 183 x 51 cm
- Weight 6.7 kg
- Recommended water fill 80%
- Capacity 886 liters
Make this summer unforgettable! ?


Specifications
| Manufacturer | INTEX |
|---|---|
| Size | < 220 cm |
| Diameter | 183 |
| Height | 51 |
| Pool type | Easy Set |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 886 |
| Recommended filling | 80 |
| Expected assembly time | 10 |
| Weight basenu | 3,8 |
| Model number | 28101 |
| Dimensions | 37 × 31 × 11 cm |
| Weight | 6.7 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers