Inflatable Garden Pool 305 x 61 cm 6-in-1 INTEX 28116
- Capacity: 3077
- Model number: 28116
- Pool shape: round
- Pool type: Easy Set
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Data sheet
- Pool type
- Easy Set
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 3077
- Dimensions
- ~ 305 cm
- Manufacturer code
- 28116
Specific References
- EAN13
- 5903890603847
- MPN
- dmuchane_p3719

Inflatable Pool 305 x 61 cm COVER INCLUDED
INTEX 28116-2W1

Get ready for a hot summer ?
Enjoy warm weather in the comfort of your own garden.
The inflatable pool is incredibly easy to set up and ready to use in just minutes.
When you purchase this INTEX pool, you can be assured that the product is new, authentic and safe
PACKAGE CONTENTS
- Inflatable pool 305 x 61 cm
- Pool cover
- Pump hole plugs
- Repair patch
- Polish language instruction manual
- Guide - available for download in the auction



BUY FROM AN AUTHORIZED SELLER
You get:
- warranty and post-warranty service,
- access to the widest selection of accessories,
- support from specialized staff,
- information and proven tips on product use,
- always new and highest quality products
15 years of market experience! ?
Over 2 million satisfied customers ?
This means that statistically at least one of your neighbors has bought a garden pool or pool accessories from us.
Premium quality construction
- Durable 3-layer PVC material
- Nylon mesh reinforcement between layers
- Coating resistant to punctures
- Interior featuring mosaic pattern in blue and white


Cover
- Protects pool water from dirt and debris
- Prevents children from entering the pool without your permission
- Reduces heat loss from the water
Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the liner,
- Inflate the air ring,
- Fill with water - done!
Setting up such a large pool now takes you just minutes


TECHNICAL SPECIFICATIONS
- Pool dimensions 305 x 61 cm
- Pool weight 7.7 kg
- Recommended water fill 80%
- Capacity 3,077 liters
Make this summer full of wonderful experiences! ?


Specifications
| Manufacturer | INTEX |
|---|---|
| Size | ~ 305 cm |
| Diameter | 305 |
| Height | 61 |
| Pool type | Easy Set |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC |
| Capacity | 3077 |
| Recommended filling | 80 |
| Expected assembly time | 10 |
| Weight basenu | 7,7 |
| Model number | 28116 |
| Dimensions | 29 × 44 × 43 cm |
| Weight | 10.07 kg |
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Other products in this category
Bestsellers