Menu
Bestway 56706 Garden Frame Pool 366 x 76 cm
€127.93
Loading...
- Capacity: 6473
- Model number: 56706
- Pool shape: round
- Pool type: frame
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Are you sure that you want to report this comment?
Report sent
Your report has been submitted and will be considered by a moderator.
Your report cannot be sent
Bestway
Data sheet
- Pool type
- Frame
- Pool shape
- round
- Capacity (l)
- 6473
- Dimensions
- ~ 366 cm
- Manufacturer code
- 56706
Specific References
- EAN13
- 6941607329344
- MPN
- dmuchane_p3379
Frame Pool 366 x 76 cm
Bestway 56706

★★★ Enjoy your summer in your own pool!!! ★★★
★ If you need a pool to get cool relief on hot days — this is the perfect choice for you!
★ Invite friends and family to a pool party and enjoy the pleasures of summer together.
★ By choosing a Bestway pool you are guaranteed the highest quality.

Set Contents:
- Frame pool 366 x 76 cm
- Plugs for pump openings
- User manual
- Repair patch
- Download guide in auction

Pool ready in 3 quick steps:
- Unfold the cover,
- Assemble the frame - without tools
- Fill with water — done!
Now setting up such a large pool takes just a few moments

Highest Quality Construction
- Durable 3-layer PVC material
- Reinforcement with nylon mesh between layers
- Coating resistant to punctures
- White interior finish
Technical Specifications:
Pool
- Dimensions 366 x 76 cm
- Pool weight 21 kg
- Recommended water fill 90%
- Capacity 6473 liters

❤️❤️❤️ Make this summer full of wonderful moments! ❤️❤️❤️

Specifications
| Manufacturer | Bestway |
|---|---|
| Size | ~ 366 cm |
| Diameter | 366 |
| Height | 76 |
| Pool type | frame |
| Pool shape | round |
| Tank material | 3-warstwowe PVC Tritech |
| Capacity | 6473 |
| Recommended filling | 90 |
| Expected assembly time | 30 |
| Weight basenu | 22 |
| Model number | 56706 |
| Dimensions | 28 × 27.5 × 89.5 cm |
| Weight | 20.994 kg |
Write your review
Review sent
Your comment has been submitted and will be available once approved by a moderator.
Your review cannot be sent
Other products in this category
Steel Frame Garden Pool 488 x 122 cm 12-in-1 Intex 26746
€663.43
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712 + Bubble Machine FREE
€217.18
Metal Frame Garden Pool 610 x 132 cm 18in1 Complete Set INTEX 26756
€841.93
Metal Frame Garden Pool 366 x 76 cm 16in1 INTEX 26712
€207.26
Frame Pool 305 x 76 cm 5in1 INTEX 28206
€118.01
Garden Frame Pool 244 x 76 cm INTEX 28290
€98.18
Bestsellers
Square garden pillow 45x45 cm - Outdoor Pro Waterproof
€16.35
(13)
Rectangular garden pillow 30x50 cm - - Outdoor Pro Waterproof
€12.48
(13)
Giant Floor Cushion XXL - Outdoor Pro Waterproof
€156.54
(4)
Square garden pillow 60x60 cm - Outdoor Pro Waterproof
€25.06
(4)
Round Footstool Pouffe - Teddy Boucle
€30.86
(168)
Large Bean Bag Chair XL - Premium Printed Fabric
€130.51